Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Můj Blog

Novinky z mého života

Nošení na podzim

Tento článek najdete také na webu Pro maminky 🙂

Co nejméně vrstev mezi matkou a dítětem

Děťátko v prvních měsících života nemá vyvinutou termoregulaci, tzn. tělo nereaguje na horko pocením na chlad svalovým třesem. Jak tedy obléknout dítě do šátku, aby se nepřehřívalo, ani nebylo podchlazené? 

V podzimních měsících potřebujeme, aby miminko mohlo nejlépe přijímat přirozené teplo maminčina těla, doporučuje se proto, aby mezi miminkem a maminkou v šátku bylo co nejméně vrstev oblečení. Pokud je totiž miminko v dupačkách, svetříku a v kombinéze a navázané na maminčin kabát, příliš mnoho vrstev přeruší tepelné spojení a může se stát, že se dítě prochladí a přitom maminka se bude potit.

Vybalení ze šátku

Při nošení se miminko v šátku nebo nosítku příjemně zahřeje, možná i usne, když ho pak potřebujeme vybalit, najednou je vystaveno chladnějšímu vzduchu místnosti. Potřebujeme mít připravené další oblečení, či přikrývku na zahřátí. Podle možností můžeme i rychle složit šátek, ve kterém jsme miminko měli navázané, dokud v něm ještě cítíme teplo, kterým miminko zahalíme na podložce.

Nošení na zádech

Obecně je pozice miminka na zádech pro nosící maminku menší zátěž pro její záda, a zároveň jí při nošení není takové teplo. Nosit na zádech se dá teoreticky od narození, ale zpravidla se začíná kolem 3.-4. měsíce. V podzimních a zimních měsících využíváme svetry a bundy se vsadkou vzadu a další vychytávky výrobců nosícího oblečení. Samozřejmě záleží na okolnostech, kdy nošení na zádech zvolíme.
Většinou jsou nevhodné prostředky MHD a vůbec místa, kde se koncentruje mnoho lidí bez pohybu.

Krátké přeběhnutí nebo  vydatná procházka

Pokud víte, že jdete ven jen na chvilku, např. krátká cesta k dětské lékařce, tedy že budete brzy dítě vyvazovat ze šátku, či nosítka, osvědčilo se, nechat svetřík navíc, protože víme, že dítě budeme brzy vyndavat, ve kterém si po tu chvíli teplo udrží.

Jestliže se chystáme na delší procházku, opravdu dbáme na to, aby mezi námi a dítětem bylo co nejméně oblečení, a přes nás oba pak obléknout společné zateplovací vrstvy,  nosící svetr, bundu apod. 

Hlavička a nožičky

V chladnějším období chráníme další vrstvou nožičky i hlavičku, které nejsou v šátku nebo v nosítku. Nožičky jsou zpravidla chráněny bundou či svetrem, samozřejmě na ně dáváme ponožky či odpovídající botičky, navíc přes ně můžeme zavázat zbylé cípy šátku z některých úvazů, např. kříž s kapsou uvnitř. 

Na hlavičku čepičku, případně speciální vsadky nosících bund či svetrů. Současně chráníme i svůj krk další šálou. 

Dýchání

Hlídáme, aby pod vrstami nosícícho oblečení mohl volně proudit vzduch k nosánku.

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *