Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Blog

Vše o nošení - tipy, rady, inspirace

Knížky o nošení

Miminko se chce nosit - 2.vydání

Evelin Kirkilionis, 2013. Obsáhlá publikace věnující se pouze nošení! Pro mě osobně v počátcích nošení naprostý objev a otevření očí! Vybírám zde jen informace, které považuji za zásadní: NOŠENÍ NENÍ IDEOLOGIE: Díky nošení je dítě podporováno komplexně – fyzicky i duševně. Přesto neexistuje žádný předpis, jak a jak často má být nošeno. Některé matky mohou vnímat nošení jako zatěžující a nepříjemné! Nošení v šátku není povinnost 🙂 To nejlepší pro zdravý vývoj dítěte a pro vztah mezi matkou a dítětem se nejlépe projví, když jsou všichni zúčastnění v pohodě. NENÍ SOUVISLOST MEZI NOŠENÍM MIMINEK VE VERTIKÁLNÍ POZICI A VÝSKYTEM VADNÉHO DRŽENÍ TĚLA NEBO POŠKOZENÍ PÁTEŘE. Dlouhodobá studie na 600 dětech, které byly nošení buď příležitostně a nebo i až 6, nebo dokonce 10hodin denně.

Miminko se chce nosit - 1.vydání.

Vše o vhodných pomůckách na nošení a o výhodách nošení. S předmluvou Jiřiny Prekopové. tato kniha pro mě byla objevná vším, nejvíc miluji její citát: "Tělesný kontakt a společný pohyb jsou výživou pro duši." Evelin Kirkilionis, 2009

Nošené děti

Regina Masaracchia, Alexandra Schneider, 2009. Útloučká knížečka popisující dětem za pomoci příběhu principy nošení, je pro mě cenná bohatým slovníčkem pojmů o nošení vzadu (již malými písmeny, pro dospělé), najdeme zde téma nošení nemocných a postižených dětí, reflexy a reakce, které pomáhají nošení,vývoj páteře a kyčlí v prvním roce života a mnoho dalších nosících termínů!

Proč na nošení záleží

Zatím nemám zpracovanou 🙂

Fyzioterapie v pediatrii

V této odborné, lékařské knize, s černobílými obrázky, je příloha s podpůrnými prostředky, kde najdeme 8 stránek věnovaných nošení v šátku! Jak podporuje léčení nejrůznějších diagnóz i fyziologických procesů miminka. Popisuje pravidla úvazů. Úžasné! Kéž by i čeští pediatři měli takovýto zdroj informací!

Miminka v pohybu

Autorkou je fyzioterapeutky Birgit Kienzle Müller a Gitta Wilke-Kaltenbach. Popisují jednotlivá vývojová stádia v průběhu prvního roku života. Jak můžeme miminko podporovat ve vnímání sebe sama a v pohybových vzorcích. Nošení v šátcích a nosítkách je zde zařazeno jako přirozená součást péče o miminko! Vyšlo v roce 2015

Spojení posiluje

Evelin Kirkilionis, 2014. Vyjádření vazba mezi dítětem a rodičem není jen základem pro zvládnutí počátečních problémů, ale ovlivňuje pozitivně všechny další fáze dětství. Ani v pubertě se pak neztrácí důvěra k matce a otci. Vazba posiluje! Citlivá náklonnost a blízkost dává dítěti jistotu a bezpečí.

Tělesný kontakt

Ashley Montagu

Význam kůže pro vývoj člověka. 1971, 12.vydání 2012.

"Lidský kojenec je vyvinutý jen napůl. Ocitá se v prekérní situaci, když přichází na svět. Matka a dítě patří ke druhu, u kterého se předpokládá symbióza mezi nimi pro další vývoj mimo dělohu. Po porodu se vzájemně obě bytosti tělesně potřebují jako nikdy předtím ani potom v jejich životě.

Když se matka dotkne dítěte, dává mu hluboký pocit jistoty,neboť na existenci věcí věříme, když jsou pro nás uchopitelné. V pevném tělesném kontaktu reaguje dítě na vnitřní stav matky, lhostejno, jak se navenek projevuje.

Dítě se v prvních měsících života učí nejlépe smyslovým vnímáním prostřednictvím média – matky. V šátku to jde bez zvláštní pozornosti, dítě se učí naladit na její pohyby, ať dělá cokoli.

Rané přizpůsobení na tělo matky, vede k uvolnění a k důvěře.

Handling a nošení

Vanda Schreierová. 2017 Jak zacházet se svým miminkem a jak ho nosit.

Nosíme své děti v šátku

Jana Turnovská, 2009 V knize najdete stále platné informace, že tělesný kontakt a blízkost prospívá všem dětem, podrobně se věnuje výhodám pro zdravé i handicapované děti. Zabývá se historií nošení, fenoménem kočárek, předsudkům o nošení. Najdete zde rady, jaký šátek vybrat, vyjádření specialistů k nošení. V praktické části nalezneme řadu návodů na úvazy, které se sice za deset let částečně proměnily, ale přesto je kniha dobrým a cenným zdrojem informací i pro dnešní domu.

Miminko v rovnováze

Méně pláče, lepší spánek, podpora pohybu. Sabine Hartz, Birgit Kienzle-Müller, Ulrike Höwer
V knize najdeme vysvětleno, že lidské miminko je aktivní nošenec. Dále, že nošení je perfektní možnost vzájemně se s dítětem poznat, zažít nejrůznější situace ve spojení a také vzájemně se na sebe naladit.

Co děti nejvíc potřebují

Vše o šestinedělí

Znalosti porodní asistentky pro první měsíce po porodu. V této obsáhlé knize má nošení v šátku malé místečko v podobě odkazu na internetové stránky o nošení. V krátkém odstavci se věnuje důležitosti tělesné opory: DRŽENÍ UKLIDŇUJE.

Mrkněte na mé další články …

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *