Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Můj Blog

Novinky z mého života

Proč jsem si vybrala Die Trageschule®

Protože jsem  v roce 2010 nevěděla, že existují i jiné školy pro poradkyně nošení 🙂 Tenkrát před deseti lety jsem byla čerstvá máma prvního dítěte, z nošení naprosto uchvácená, nadšená! Říkala jsem si, že kdyby mě jako dítě nosili, nemusela jsem strávit první rok svého života v Hanouskově aparátu s luxací kyčlí a následně 2 roky s nekrozou v kyčlích po nemocnicích a léčebnách – se zafixovanýma nohama na lůžku.

Tak jsem své miminko od jeho tří týdnů spokojeně nosila v šátku 🙂 ale začaly přicházet z okolí obavy, že asi zničím páteř svému dítěti i sobě. Mé hluboké cítění, že nošení je správné, jsem si neuměla obhájit! Neměla jsem argumenty a obavy mě samotnou začaly znejisťovat! 
Co jsem hlavně při nošení řešila, byla naprostá symetrie zádíček mého syna, myslela jsem, že musí být jeho páteř přesně rovně 🙁 Začala jsem pátrat, u přiznivců nošení jsem se dozvídala, nošení je pro páteř dobré, ovšem bez dalších vysvětlení … a dokonalou přímku páteře také nikdo v mém okolí neřešil.

A kde se vzala, tu se vzala, přišla ke mně informace, že v Německu je škola nošení Die Trageschule®, v Drážďanech – což je z Prahy kousek. Nejbližší kurz pro lektorky byl tenkrát v květnu 2011, tak jsem se tam vydala s jedinou otázkou: “Je vertikální nošení v šátku pro novorozence zdravé a proč? a podotázkou, jak dosáhnout toho, aby páteř novorozence byla v šátku rovná. 

Byl květen 2011 a já jsem zjistila, že jsem na lektorském kurzu, že se učím, jak učit vázat rodiče! Jela jsem se přece jen zeptat, jestli je vertikální nošení ok, neměla jsem  přímo záměr vzdělávat se jako lektorka 🙂 Ale bylo to tady! Líbilo se mi, jaký důraz se v Die Trageschule® klade na komunikaci mezi lektorkou a rodiči a pak na naplňování potřeb dítěte.  V “Handbuchu” mě nadchl citát:

“Představte si, že duše Vašeho miminka jsou kamínka, která živíte speciálním palivem – svou náklonností a láskou.”

A tento citát jsem chtěla přinést k nám, do České republiky a s ním celou školu nošení Die Trageschule®. Po mnoha  letech vzletů a pádů se to podařilo! Teď vím, že jsem si martýriem musela projít, jinak bych nebyla dost silná, trpělivá a soucítící ve všem, co se nošení týká 🙂

Odpovědi na mé palčivé otázky tenkrát v roce 2011 byly nakonec  úplně prosté: dokonale rovné páteře nelze v šátku dosáhnout, protože se řídí pohybem hlavičky a vertikální nošení je přirozené pro vývoj páteře. Věděla jsem, že za těmito tvrzeními jsou dlouhodobé zkušenosti a vědomosti! Je fakt, že po návratu domů jsem stejně pokračovala v dalším hledání informací o vývoji dětské páteře ze všech možných zdrojů, chtěla jsem mít naprosto jasno 🙂 Ale to je na delší vypravování, snad příště 🙂

Proč bych si vybrala školu nošení Die Trageschule® dnes?

Protože nabízí klidnou sílu, přesvědčení, že nošení je to nejlepší, co můžeme pro své miminko udělat a toto přesvědčení nabízí zdůvodněné z pohledu fyzioterapeutů, pediatrů, psychologů a dalších vědních oborů. Odmítá dogmatismus, je otevřená novým směrům, variantám, je mezinárodní … Je nezávislá na výrobcích šátků a nosítek.

Die Trageschule® funguje od roku 1998, majitelka a zakladatelka Ulrike Höwer školí intenzivně profesionální lektory po celém světě (vedle evropských zemí je to Japonsko, Mexiko, Indonésie a další), je spoluautorkou několika knih o nošení, sama se neustále vzdělává v práci s dospělými, je profesionální couchkou a přináší lektorkám důležitou a kvalitní zpětnou vazbu na jejich práci s rodiči.

Spolupracuje s fyzioterapeuty, především s Birgit Kienzle Müller, která vyslovila pro mě tak cennou větu

“Nošení je to nejlepší, co pro své miminko můžete udělat.” 

V roce 2018 jsem se stala trenérkou lektorských kurzů Die Trageschule®, setkávám se s dalšími trenérkami této školy nošení, cítím se s nimi na jedné vlně, naučila jsem se od nich, jak se dá nošení předávat otevřeně, v klidu, bez omezení, bez předsudků. 

Bonusem je pro mě, že s evropskými i mimoevropskými trenérkami Die Trageschule® jsem nucena do angličtiny 🙂

Koncept a materiály profesionálních lektorských kurzů školy nošení Die Trageschule® jsou po celém světě stejné 🧡 kurzy se liší individuálně přístupem trenérky dané země.

První lektorský 2,5 denní kurz jsem vedla v roce 2018, celý rok 2019 jsem věnovala vydání knihy Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie

Letos můžete v České republice navštívit tyto kurzy pro profesionální poradkyně a poradce nošení podle školy nošení Die Trageschule®:

24.-26.4.2020 Základní kurz pro lektorky nošení (vede Iva Gondeková)

19.6.2020 Nošení v šátku pro zdravotníky(vede Iva Gondeková)

1.-3.9.2020 Pokročilý kurz pro lektorky nošení (vede Ulrike Höwer)

S dotazy mě můžete kdykoli kontaktovat!

Těším se na Vás!

Iva Gondeková

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *