Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Blog

Vše o nošení - tipy, rady, inspirace

Jak dlouho nosit – odpovědi ze křtu knihy Miminka v rovnováze

Milí příznivci nošení!
 
Otázka “Jak dlouho nosit” je opravdu nejčastější, jak jsem psala již dříve https://nosenivsatku.cz/jak-dlouho-nosit/
Zaznívá totiž na každém kurzu nošení a zazněla i na záznamu ze křtu knihy Miminka v rovnováze.
 
Odpovědi fyzioterapeutky Mgr. Lisé (Be Balanced) a autorek knihy Ulrike Höwer a Birgit Kienzle-Müller si můžete poslechnout ve videu Křest knihy Miminka v rovnováze, či zde jsem je pro Vás i z videa přepsala:
 

33:34 Jak dlouho nosit přes den v šátku?

 
Odpovědi:
Mgr. Dagmar Lisá, fyzioterapeutka a zakladatelka www.bebalanced.cz
čas ve videu 34:30 
“Netroufám si říci nějaké časové rozmezí, záleží na miminku a jeho věku. Pro novorozence, který většinu času spí, je přirozené, aby bylo více šátkované než dítě, které už má svou aktivitu a je potřeba, aby svou aktivitu používalo. Já jsem v počátcích nosila hodně, nedovolím říct, kolik hodin denně, samo se to přirozeně regulovalo. Jsem zastáncem nošení především ve spánku a ne příliš, když je dítě bdělé a když by mělo nějakým způsobem zažívat svou motoriku a zpracovávat podněty.”
 
 
čas ve videu 35:19
“Dítě rozhodne, jak dlouho chce být v šátku či nosítku, ne my. Nedá se stanovit určitá doba. Musíme sledovat reakce dítěte – a tak zjistíme, jak dlouho se nosí 🙂 neřídíme se tvarem nosítka nebo tvarem šátku.”
 
čas ve videu 37:38
“Ráda bych připojila, že otázka “Jak dlouho nosit v šátku” implikuje mechanistický obraz člověka, jako bychom byli stroje. Stroj může běžet určitou dobu, potřebuje určitou údržbu, ale lidský organizmus je velice dynamický. My lidé jsme nošenci, to znamená, že být na těle matky nebo otce je pro dítě přirozený stav. 
Otázku, jak dlouho může být dítě v šátku, znám tak dlouho, co školím lektorky, tj. skoro čtvrt století. Nejlepší otázkou je koncept smíšených řešení. Všechny naše lektorky takto školíme, aby dítě bylo na břiše, na boku i na zádech. Aby bylo také na podlaze a v kočárku – jedná se to rozmanité podněty. Koncept smíšených řešení nás odvádí od otázky, jak dlouho nosit. Vždy je třeba použít selský rozum.”
 
 

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *