Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Můj Blog

Novinky z mého života

Jak dlouho nosit

Nošení s mírou a intuice

Nejčastější otázkou rodičů je, jak dlouho přes den mohou nosit své dítě. A nejčastější odpověď na tuto otázku zní:
„Noste, ale s mírou!”  Jsem přesvědčená, že každá maminka svou přesnou míru zná, přesně ví, jak se má o své miminko starat, a tedy i jak dlouho nosit své miminko v šátku – intuitivně. Intuice je jemný hlas našeho nitra, rozumem neuchopitelný. Jakmile tedy maminka začne rozumově přemýšlet (zapojí rozum, který má sloužit k nalezení správného způsobu provedení činnosti, kterou naše intuice správně cítí), jaká je správná míra nošení, aby miminku neublížila, jako by se od své jemné rodičovské intuice odpojila. Tato tichá mateřská síla, která nám přirozeně napovídá, jak se máme o miminko starat, je však současně velmi křehká, lehce nabouratelná vnějšími obavami a strachy.

Nošení prospívá – různé úhly pohledu

Pokud jako matka cítím, že své miminko chci nosit v šátku, a potřebuji informace o prospěšnosti nošení, poslouží nová kniha Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie, další literatura, články, studie nebo i zkušenosti již odrostlých nošených dětí. Je třeba vědět, že nošení je jev komplexní, lze se na něj dívat z mnoha úhlů pohledu a každý člověk slyší na jiné argumenty. Někomu dává smysl pohled historický, někdo vidí nošení jako pokračování pobytu v děloze, jako postupné rozvolňování úplného spojení. Další zase vidí praktické aspekty, díky nimž prožije a získá nové zážitky/zkušenosti. Hledáme ve zdrojích, které dokazují, že nošení patří do péče o miminko odjakživa.

Nosilo se odjakživa

Jak ukazuje plakát, co je člověk člověkem, miminka se nosila na těle matky. V prvních dobách prakticky nonstop, protože lidé žili v neustálém pohybu za potravou, bez pevných obydlí. A to trvalo miliony let. Miminka vyrůstala v tělesném spojení s mámou, ve společném pohybu. Jakékoliv odložení dítěte znamenalo ohrožení, či přímo vystavení jisté smrti. Teprve před 10 tisíci let se lidé usadili a nebylo nutné mít z bezpečnostních důvodů miminko těsně u sebe. Avšak hluboce zakořeněná zkušenost bezpečí v tělesném kontaktu a pohybu s matkou miminkům zůstala! Jedině v tělesném kontaktu se miminko přesvědčilo o přijetí rodiči, o tom, že je na tomto světě vítáno. Toto bezpodmínečné přijetí a láska je vklad na celý život!

Zapomenutí nošení

Od pradávna se tedy miminka nosila, nad správnou mírou se nepřemýšlelo, dokud nenastala v naší společnosti průmyslová revoluce, doba velkých vynálezů a také doba oddělení matky od dítěte po porodu, odchod do práce, instituce místo domácího prostředí. Toto období je na plakátu označeno jako Zapomenutí nošení. Máme za sebou tuto éru technických vynálezů, které se staly součástí i medicíny.  Tyto vynálezy jsou však více méně bezcitné, nepomáhají nám k propojení sami se sebou, k naší přirozenosti, k nalezení harmonie s přírodou. V současné době znovuobjevujeme smysluplnost tělesného kontaktu, společného spaní a nošení. A jejich pozitivní účinky na zdravý vývoj miminka.

Dvě hodiny denně – nošení a jeho simulace

Nošení v šátku nebo nosítku začleňují rodiče do péče o miminko podle potřeby: miminko přebalujeme, koupeme, kojíme, hrajeme si s ním a také nosíme. Provádějí se různé průzkumy (viz studie o nošení) a z nich vyplývá, že nejčastější doba nošení v šátku či v nosítku je dvě hodiny denně. Můžeme se na nošení podívat také v rámci týdne, neboť některý den se nosí pár minut, další dvě hodiny, a jiný zas vůbec. Za týden můžeme pozorovat, kolik času strávilo dítě v šátku a že mělo dostatek prostoru i na pevné podložce k prozkoumávání svého těla. Každá máma, každý rodič nosí podle svých možností a potřeb dítěte.

Doporučuje se střídat v průběhu dne různé pozice v šátku, na břiše, na boku, na zádech. Vždy zachováváme čtyři základní pravidla nošení a v případě obav vyhledáme pomoc, nejlépe u odborníků informovaných o principech nošení. Není nutné již nosit nonstop a existují způsoby, jak miminku zprostředkovat pohyb k uklidnění, i když jej nemůžeme mít na těle: masáže, mazlení, společné koupání, společné spaní, houpání v kolíbkách, závěsných houpačkách a další. 

Jak dlouho tedy nosit?

Při zachování pravidel nošení (pevnost úvazu, abdukčně-flekční pozice nožiček, tepelné propojení a pohodlí) není žádné omezení. Nosíme podle potřeby. V případě nejasností kontaktujte ošetřujícího lékaře či fyzioterapeuta, případně vyhledejte další názor.

Chybí Vám něco v článku?

Potřebujete něco dovysvětlit? Prosím pište či volejte kdykoli 🙂 

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *