O nošení

Budou mě z nošení bolet záda?

Nošení v šátku nebo v nosítku je pro záda nosiče mnohem méně zatěžující než nošení jen na rukou, naopak je to úleva 🙂 Těžiště dítěte a rodiče jsou blízko u sebe - jedno tělo, jednotka! A navíc volné ruce např. pro sourozence 🙂 Přesto neříkám, že vás nikdy záda nezabolí! Každý má záda v jiné kondici! Vnímáme své tělo, vnímáme potřeby dítěte a podle toho reagujeme 🙂 Každá minuta nošení je pro dítě přínosem, každý okamžik nošení se počítá!

V ŠÁTKU NEBO V NOSÍTKU?

Pro nejmenší je klasika šátek, tkaný nebo elastický. Přizpůsobí se Vám a Vašemu dítěti nejlépe. Ovšem na trhu existuje již i řada nosítek, které umožňují fyziologickou pozici a dostatečnou oporu od narození. Při výběru je k zohlednění i sociální aspekt, tedy, kde se šátek či nosítko vyrábí a za jakých podmínek. Vyhledávaná jsou tzv. rostoucí nosítka, která se různými způsoby dají zvětšovat na zádovém panelu do výšky i do šířky, jak miminko roste - knoflíky, suchými zipy, stahovadly.

OD KDY NOSIT SVÉ DÍTĚ V ŠÁTKU

Od prvního dne života 🙂 Nejčastěji však začínají rodiče nosit až po několika týdnech, někteří ještě později. První týdny s miminkem jsou ve znamení vzájemného poznávání v tělesném kontaktu - ideální je být co nejvíc spolu zachumlaní v posteli 🙂 Jakmile nastane potřeba, začínáme nošení zařazovat do chodu dne - někdo postupně, někdo nosí své dítě na těle intenzivně. Každý máme svou míru.

KTERÉ ŠÁTKY JSOU VHODNÉ NA NOŠENÍ

Nejvhodnější jsou šátky určené k nošení dětí, bez škodlivých látek, odolné proti slinám, otestované na bezpečnost. Nejčastěji používané jsou tkané šátky, jsou příčně pružné, umožňují tak ideální přizpůsobení matce i dítěti a poskytují dostatečnou oporu. Výrobci používají různé způsoby tkaní a materiálů, tedy i od jednoho výrobce se šátky liší svými vlastnostmi. Někomu vyhovují elastické šátky, zpravidla pro první měsíce. Elastické šátky pruží v diagonálních směrech mnohem více, míra elasticity se u různých výrobců velmi liší.