Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

O nošení

Rady a pravda o nošení

O nošení

Abdukčně-flekční pozice nožiček

Abdukčně-flekční pozice je u novorozenců přirozené přitažení nožiček k tělu vleže na zádíčkách, kolínka jsou výše než zadeček, ve vnější rotaci, vytvářejí tak písmeno M. Jinak řečeno, hlavice stehenní kosti tlačí přímo do středu pánevní jamky, a ne do horní nebo zadní části ještě chrupavčitých a měkkých pánevních stěn.

Z hlediska příznivců nošení umožňuje tato pozice nejen ideální orientaci kyčelních kloubů, ale navíc takto při nošení dostávají při každém kroku a nebo pohybu dítěte dosud chrupavčité struktury lehké podněty, které podporují prokrvení a tím zdravé dozrávání těchto oblastí. 

Při nošení šátek nebo nosítko podpírá nožičky od kolínka ke kolínku. Tlaky na kyčel jsou minimální, protože v této poloze jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu mírně větším než 90° a současně roztažené od sebe cca 40°.
Rodičům dětí postižených dysplazií kyčelního kloubu doporučuji vyhledat stanovisko několika odborníků, neboť nošení v šátku může být zde dobrou pomocí.

Flexe = ohnutí, zde kyčliček a kolínek
Abdukce = roztažení od těla

Podrobně v knize Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie

Ambulantní uzel

Úvaz kříž s kapsou uvnitř je zpravidla zakončen uzlem. Ambulantní uzel je plochý, netlačí, v případě potřeby se lehčeji rozvazuje, je přehledný. 

U tenčích šátků nepocítíte možná v uzlech takový rozdíl, u silnějších šátků nebo pokud nosíte často, byste mohli ambulantní uzel ocenit 🙂

Další možností zakončení úvazu jsou kroužky, viz heslo níže.

Běhavci

viz heslo níže “Druhy mláďat podle rychlosti osamostatnění”

Dvojčata

Nosit obě děti současně si oblíbilo již mnoho matek dvojčátek či věkově blízkých sourozenců. Malá miminka do cca 4 měsíčů lze pohodlně nosit na břiše – např. v jednom šátku. Pak existují kombinace dvou šátků, ring slingů na břiše. Dále varianty jedno dítě na břiše a druhé na zádech, buď ve dvou šátcích, nebo v jendom šátku, nebo ve dvou nosítkách apod.

Dvojitý hammock

Jedná se o úvaz na záda, kdy šátek zpevňuje celý trup nesoucí osoby, přes dítě jsou dvě vrstvy šátku – DH je tedy velmi bezpečný a pevný úvaz. Při nácviku je třeba trochu trpělivosti, výsledkem je úžasné pohodlí pro dítě i pro Vás.

Druhy mláďat podle rychlosti osamostatnění

Běhavci – např. hříbata, slůňata přicházejí na svět jako zmenšeniny svých rodičů. Krátce po porodu mohou svou matku následovat. Srst i smyslové orgány mají dobře vyvinuté, mají stabilní teplotní regulaci. Matčino mléko je nasytí jen na krátkou dobu, potřebují stálou přítomnost matky. V ohrožení, např. když nevidí matku, hlasitě křičí. (Masaracchia, R., Schneider A., Tragekinder, 2009)

Hnízdoši – např. koťata, králíčci se rodí bezmocná, holá, oči a uši jsou zavřené, jsou uzpůsobeni na ležení. Vydrží celé hodiny samotní v hnízdě. Velký podíl tuku v matčině mléce zajišťuje nasycení na delší dobu. Při ohrožení hledají hnízdo, ne matku. (Evelin Kirkilionis)

Nošenci – lidská, ale i jiná mláďata se rodí jako nošenci. Jsou přizpůsobeni na nošení na těle matky od narození. Jsou po porodu relativně bezmocní, mají úchopový reflex, funkční, ale ještě neúplně vyzrálé smyslové orgány, neschopnost regulovat tělesnou teplotu a mléko, které sytí jen nakrátko, je přizpůsobené na rychlý růst dítěte – toto všechno vyžaduje trvalý kontakt se sytící matkou.

Pokud nošenec kontakt se svou matkou ztratí, znamená to pro něj životní ohrožení a volá ji. 

Existují pasivní nošenci (např. klokani a koaly), které se neúčastní nošení a aktivní nošenci, kteří se nosí držením na srsti matky, opice nebo lidské děti. U člověka se díky vzpřímené chůzi a ztrátě srsti dítě přesunulo na bok. Již novorozenci při zvednutí zaujímají abdukčně-flekční pozici nožiček (viz výše).

Elastický šátek

Elastický šátek je na rozdíl od pevného šátku pružnější všemi směry, je vhodný pro první půlrok života miminka, zpravidla do 6 až 9 kg váhy dítěte.
Může se vázat předvázaně, tj. v kříži s kapsou ven, nebo i v dalších úvazech.
Stupeň elastičnosti se u různých výrobců liší, od jemných a tenkých až po téměř pevné.

Gramáž šátku

Udává se v g/m², tzn. kolik gramů váží čtvereční metr šátku, u nových šátků se jedná o gramáž před vypráním. Po vyprání se gramáž poněkud zvyšuje.
Např. šátky s gramáží 170g/m² jsou mimořádně lehké. Šátek s 290 g/m² je naopak velmi těžký. 
Pokud hledáte první šátek, zpravidla gramáž kolem 220 g/m² bude v pořádku.

Kroužky

Místo uzlu můžeme pro zakončení úvazu použít  kroužky. Najdeme je našité na ringslingu. (viz níže heslo “ring sling”)

Nošení na podzim a v zimě

Nošení na podzim a v zimě je samozřejmě možné! Počítá se s tím, že miminko je na těle maminky schované pod bundou, mezi vámi je co nejméně vrstev oblečení a přes vás oba pak další vrstvy.
Šátek je jedna vrstva oblečení. Nosicí bundy, kabáty a mikiny se vyrábějí i v ČR a samozřejmě je můžete i používat i při nošení v šátku.
Tady je můj starší článek k nošení na podzim https://nosenivsatku.cz/noseni-na-podzim/, kde najdete odpověď na otázku, proč ne do kombinézy a na Vaši bundu, ztratilo by se totiž mezi Vámi tepelné propojení, dcerka by mohla být podchlazená a Vy přehřátá.
 

Budou mně z nošení bolet záda?

Nošení v šátku nebo v nosítku je pro záda nosiče mnohem méně zatěžující než nošení jen na rukou, naopak je to úleva 🙂 Těžiště dítěte a rodiče jsou blízko u sebe – jedno tělo, jednotka! A navíc volné ruce např. pro sourozence 🙂 Přesto neříkám, že vás nikdy záda nezabolí! Každý má záda v jiné kondici! Vnímáme své tělo, vnímáme potřeby dítěte a podle toho reagujeme 🙂 Každá minuta nošení je pro dítě přínosem, každý okamžik nošení se počítá!

V šátku nebo nosítku?

Pro nejmenší je klasika šátek, tkaný nebo elastický. Přizpůsobí se Vám a Vašemu dítěti nejlépe. Ovšem na trhu existuje již i řada nosítek, které umožňují fyziologickou pozici a dostatečnou oporu od narození. Při výběru je k zohlednění i sociální aspekt, tedy, kde se šátek či nosítko vyrábí a za jakých podmínek. Vyhledávaná jsou tzv. rostoucí nosítka, která se různými způsoby dají zvětšovat na zádovém panelu do výšky i do šířky, jak miminko roste – knoflíky, suchými zipy, stahovadly.

 

Od kdy nosit své dítě v šátku?

Od prvního dne života 🙂 Nejčastěji však začínají rodiče nosit až po několika týdnech, někteří ještě později. První týdny s miminkem jsou ve znamení vzájemného poznávání v tělesném kontaktu – ideální je být co nejvíc spolu zachumlaní v posteli 🙂 Jakmile nastane potřeba, začínáme nošení zařazovat do chodu dne – někdo postupně, někdo nosí své dítě na těle intenzivně. Každý máme svou míru.

Které šátky jsou vhodné na nošení?

Nejvhodnější jsou šátky určené k nošení dětí, bez škodlivých látek, odolné proti slinám, otestované na bezpečnost. Nejčastěji používané jsou tkané šátky, jsou příčně pružné, umožňují tak ideální přizpůsobení matce i dítěti a poskytují dostatečnou oporu. Výrobci používají různé způsoby tkaní a materiálů, tedy i od jednoho výrobce se šátky liší svými vlastnostmi. Někomu vyhovují elastické šátky, zpravidla pro první měsíce. Elastické šátky pruží v diagonálních směrech mnohem více, míra elasticity se u různých výrobců velmi liší.

 
 
 
Jitka Pánková
Jitka Pánkováindividuální kurz pro rodiče
Read More
Vázání šátku je něco, co si chce vyzkoušet určitě každá novopečená máma. Ale troufnout si do toho je třeba někdy těžší - jak správně při vázání manipulovat s miminkem nebo jak ho umístit do šátku, aby se mu nekřivila záda? To všechno Iva ukáže. A nejlepší na tom celé je, že se to můžete naučit u sebe doma, protože Iva přijde k vám do vašeho prostředí. V období šestinedělí je to nedocenitelná pomoc. Takže za sebe můžu říci, že se mi lekce moc líbila a jak je z fotky vidět, i našemu Lojzíkovi se líbí, že si nyní může v šátku hovět.:)
Veronika Vostrá
Veronika Vostrá@nosimnasrdci
Read More
Absolvovala jsem základní lektorský kurz pro nošení dětí, který mě velmi obohatil a naučil spoustu nových věcí, nebo mi ukázal, jak se zlepšit v těch, které jsem brala automaticky, že je umím a stačil detail abych je uměla ještě lépe. Mohu se pochlubit oficiálním certifikátem z kurzu pod záštitou německé Die Trageschule®. Kurz přeložila do ČJ a vedla skvělá Iva Gondeková.
Nesemese
Nesemesewww.nesemese.cz
Read More
O víkendu jsem v Praze absolvovala kurz Die Trageschule pro odborníky pod vedením Ivy Gondekové (Nošení v šátku.CZ).Kurz byl nabitý informacemi, i pro mě novými, vyzkoušela jsem spoustu nových nosítek, užila si příjemný den a dojela krásně naspeedovaná do další práce, díky! 😊
Nošení s Hankou
Nošení s Hankou@nosenishankou
Read More
“Úžasný den, úžasní lidé kolem mě. Dne 5.11. jsem absolvovala kurz Die Trageschule ČR & SR pro odborníky, který vedla Iva Gondeková alias Nošení v šátku.CZ.Z kurzu jsem si odnesla nové poznatky, povzbuzení a motivaci pro mé poradenství. Děkuji za skvělou atmosféru, profesionalitu a odbornou podporu.”
Mladatko
Mladatkowww.mladatko.cz
Read More
“Otázky rodičů bývají velmi podrobné a překvapit můžou vždy i když to nejméně čekáme 🙂 Ale myslím, že jsem byla dobře informována, na co vše se můžou rodiče ptát a dokáži kvalifikovaně odpovědět. Líbilo se mi hlavně, jakým způsobem popsat a předvést uvázání kříže s kapsou. Obsah kurzu odpovídal mým očekáváním, mé obavy z toho, že mi kurz k ničemu nebude, rozptýlil.”
Zuzana Urbanová, porodní asistentka
Zuzana Urbanová, porodní asistentkaLiberec
Read More
Nebudu rozebírat jednotlivé části kurzu, ale zhodnotím ho jako celek. Vše bylo perfektní a do detailu propracované. Teorie hezky a srozumitelně vysvětlena a podána zábavnou formou, v praktické části vše krásně a několikrát názorně ukázáno. Tento kurz splnil vše na výbornou. Lektorka byla velmi milá a celý kurz byl veden ve velmi přátelské atmosféře.Mockrát děkuji za krásně strávený den! 🙂 PS: Kdyby bylo pokračování, jsem mezi prvními zájemci! 😉
Denisa Pisaříková
Denisa Pisaříkováwww.mamalatte.cz
Read More
Kurz odpovídal mým očekáváním.Velmi mě potěšila do detailu propracovaná technika úvazů a detaily na jeho vylepšení.Podklady pro poradenskou činnost jsou precizně zpracované.Iva je velmi empatická a vnímající bytost. Atmosféra byla příjemná a já se cítila dobře!
Petra Hyklová
Petra Hyklováwww.ondalek.cz
Read More
Po absolvování tohoto kurzu mám chuť předávat dál informace o důležitosti nošení miminek a nejmenších dětí. Své vlastní děti jsem v šátku ani v nosítku nenosila, v kurzu jsem se naučila teorii i praxi s panenkou, důležitá praxe bude pro mne ale i s dítětem. Vnímám získané podklady jako nápomocné pro mou poradenskou činnost. Cítila jsem se od vedoucí kurzu dobře provázená.
Mgr. Kateřina Neubauerová, sociální psycholog
Mgr. Kateřina Neubauerová, sociální psychologwww.pruvodcerodicovstvim.cz
Read More
Beru tento kurz jako otevření brány k dalším informacím, ve chvíli, kdy jsem měla za to, že už mám téma vyčerpané a není co řešit, tak se mi otevřeli nové pohledy. Velké plus jsem viděla právě v tom, sladit a popřípadě sjednotit odpovědi na diskutované otázky a v některých se to opravdu podařilo. Byl to příjemně prožitý čas se spoustou podnětných informací a diskusí.
Fyzioterapie pro Vás
Fyzioterapie pro Váswww.fyzioterapieprovas.cz
Read More
Včerejší kurz “Nošení v šátku pro odborný personál” pod hlavičkou “Die Trageschule ®” vedla skvělá Iva Gondeková. Všechny jsme se na kurzu shodly, že nejdůležitější u nošení v šátku a v péči o dítě obecně, je naše ženská intuice. Tou se nechme vždy vést. Jednomu dítěti může prospívat jeden typ šátku/úvazu a jinému zase jiný a stejně tak mohou mít rozdílné zkušenosti maminky a tatínkové. Totéž platí i o délce nošení. Navíc i pouhé nošení v šátku panenek (viz foto) nás všechny do jedné činí sebevědomější a vzpřímenější
Kristýna Moravec Sataryová
Kristýna Moravec Sataryováwww.kreslirka.cz
Read More
Dobrý den, chci Vám jen poděkovat za vydání perfektní knížky! Jsem z ní nadšená 🙂 Líbí se mi, jak komplexně to všechno pojímá, a že to není jen čistě o nošení v šátku. Třeba mě to naučilo lepší manipulaci s miminkem, aby se mu to víc líbilo a mělo i méně prdíků. Nebo to přetěžování vjemy mi dalo lepší náhled na to, jak vlastně prožívá v prvních týdnech svět a že opravdu nepotřebuje zabavovat. A hodí se i ty fyzio argumenty ohledně dozrávání kyčlí a spol., kdyby se objevil pochybovač ohledně nošení 🙂 Skvělý počin!!
Mgr. Tereza N. Semrádová
Mgr. Tereza N. Semrádováwww.studiofascinace.cz
Read More
Dnešní kurz Vázání v šátku pro odborný personál jsem si obrovsky užila. Kurz splnil mé očekávání. Na kurzu jsme si rozebrali do detailu několik úvazů, správné posazení v ergo nosítkách a vyzkoušeli jsme pevný i elastický šátek. Iva je velmi milá, důsledná a trpělivá, velmi mě překvapila svým přístupem, že nic není jen černo-bílé, ale je i šedivé. Je krásné po delší době slyšet názor k tématu nosíme děti (a nejen k tomu), kdo není zastáncem buď anebo, ale i nahlíží na různou problematiku dle situace a dle potřeby maminky a miminka.
Fyzioterapie Mgr. Petra Haviárová
Fyzioterapie Mgr. Petra Haviárováwww.fyzio-haviarova.cz
Read More
9 let nošení. Jako fyzioterapeutka jsem pečlivě sbírala informace. Jako máma jsem získala mnoho a mnoho nosících zkušeností. Nošení ráda doporučuji... Aktuálně k tématu vyšla Kniha Miminka v rovnováze - nošení dětí podle poznatků fyzioterapie. https://www.facebook.com/miminkavrovnovaze/. S knihou souzním a zvolené téma vítám. Literatura podporující nošení tu doposud chyběla. A jeden benefit podložený vlastní zkušeností za všechny: Dítě, které je klidnější a méně pláče, má lepší podmínky pro rozvoj centrální nervové soustavy. Což se dost hodí i pro pohybový vývoj
Previous
Next