Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

O knize

Miminka v rovnováze - nošení dle poznatků fyzioterapie

Proč kniha Miminka v rovnováze?

Kniha se detailně věnuje nošení dětí v souvislosti s jejich psychomotorickým vývojem podle poznatků fyzioterapie – a právě propojením s tímto medicínským oborem je průkopnická, protože pozitivní účinky nošení dětí v šátcích a nosítkách nejsou dosud v dostatečné míře součástí výuky lékařství. Precizně propracovaná kniha Miminka v rovnováze založená na dlouhodobé osobní zkušenosti autorek tak oslovuje vedle rodičů i odborníky, kterým může posloužit jako učebnice.

Kniha sleduje pohybový vývoj dítěte od prenatálního období přes jednotlivé milníky až do 14 měsíce života. Rozlišuje kvalitu a kvantitu pohybu. Hlavní pozornost je zaměřena na pohyb a dotek jako centrální moment dětského vývoje. V každém období se také věnuje dítěti jako nošenci, popisuje, jak nošení podporuje vývoj a jak se způsoby nošení proměňují s růstem dítěte.

Cesta k vydání knihy

Jmenuji se Iva Gondeková a od roku 2009 se zabývám nošením dětí. Od začátku jsem intuitivně pátrala po potvrzení toho, že nošení prospívá dětské páteři a kyčlím. Byla jsem vedena vizí a touhou, aby se erudované informace o přínosech nošení dětí dostaly k naší odborné veřejnosti, ale hlavně k samotným rodičům! O rok později jsem si koupila první knihu o nošení – Ein Baby will getragen sein (Miminko se chce nosit). S obrovským nadšením jsem ji začala hned překládat do češtiny. Avšak ukázalo se, že moje překladatelské schopnosti nejsou příliš velké a výsledek mé práce je v podstatě nesrozumitelný, a tudíž i nepoužitelný! Tudy cesta nepovede…
 
V roce 2012 jsem založila stránku www.nosenivsatku.cz a začala intenzivně navštěvovat různé konference o nošení, pořizovala další a další knížky o nošení, hlavně z Německa. Důkladně jsem se v této problematice vzdělávala – mimo jiné i v tom , jak učit rodiče a odborníky nosit děti v šátcích a nosítkách. Vedle toho jsem samozřejmě vedla poradenství pro rodiče, učila je vázat miminka do šátků a nastavovat nosítka.
 
 

 
Vyhledávala jsem a vyhledávám odborníky na péči o matku a dítě, se kterými jsem vedla spoustu rozhovorů na téma nošení miminek v šátku. Byli mezi nimi příznivci i odpůrci – a především díky kritikům jsem pochopila, že nošení není pro každou matku to pravé, a naučila se své nadšení krotit. Podporovat vzájemné pouto a být přitom v kontaktu lze i mnoha dalšími způsoby. Současně jsem si stále jasněji uvědomovala, že zde chybí kniha, která by komplexní pozitivní účinky nošení v šátcích a nosítkách na dítě popisovala z vědeckého hlediska.

V následujících letech jsem v různých vydavatelstvích poptávala možnost nechat přeložit některé z cizojazyčných publikací věnovaných nošení, snažila jsem se i o překlady odborných přednášek o nošení – bez sebemenšího výsledku, většinou z finančních důvodů nebo se podle nakladatelů jednalo o okrajové téma .

Přišel rok 2017 a s ním Babys im Gleichgewicht (Miminka v rovnováze). Viděla jsem, jak je oproti předchozím knihám propracovaná, ale zejména detailně propojuje nošení s poznatky fyzioterapie.

Opět jsem začala usilovat o její překlad a vydání, našla jsem překladatelku Kristýnu, která je současně jako máma také nadšená do nošení. A když mi poslala ukázku svého překladu z knihy, věděla jsem, že je ta pravá.

První myšlenka byla vydat knihu pomocí HitHitu, to mi však připadalo příliš náročné a nemožné. Opět jsem tedy oslovila několik českých nakladatelství. Ovšem se stejným výsledkem – nošení dětí je natolik okrajové téma, že by kniha nenašla dostatečně velkou cílovou skupinu.

Když už jsem se svého snu opět vzdala, přišel impulz, ať přeci jen HitHit zkusím. Našla jsem skvělé spolupracovníky a podporovatele, kteří na projektu pracují, a nyní je všechno na překlad a vydání připraveno.

18.12.2019 kniha vyšla! 21.1.2020 proběhl ve fyzioterapeutickém centru Be Balanced slavnostní křest

 

MIMINKA V ROVNOVÁZE

Přejeme si, aby se rodičům dostaly odborné informace o nošení ze strany fyzioterapeutů, pediatrů, ortopedů a dalších specialistů.

OBJEDNAT KNIHU