Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Můj Blog

Novinky z mého života

Nošení v létě

Ptáte se, jak nosit v létě v šátku tak, abychom se úplně vedrem nesplavili. V tomto článku si popíšeme výhody a nevýhody nošení na zádech, na břiše a na boku. Na závěr si zopakujeme, jaká jsou pravidla zdravého nošení. 

Inspirace v Africe - tradiční nošení

V africkém vedru se miminka nosí v šátku celý den prakticky od narození. Většinou hned na zádech, v jedné vrstvě látky, buď na jeden uzel, nebo i bez uzlu, jen se zahrnutými lemy napevno.. Tradiční nosicí matka potřebuje mít vepředu na těle prostor a volnost, neboť neustále vykonává nějakou činnost. Nemá na výběr moc úvazů, příměsové šátky, nejrůznější nosítka ani funkční oblečení apod. A praktikuje bezplenkovku 🙂

Srovnání tradičního nošení v teplých krajích s naším západoevropským nošením se všemi technickými vymoženostmi a chladným podnebím, jiným životním stylem a jinou fyzickou kondicí pokulhává, základ je však stejný: Na celém světě platí, že miminko je nošenec a každé miminko se nosí. Více o tom v článku https://nosenivsatku.cz/jak-dlouho-nosit/.

Výhody nošení na zádech

Moje první doporučení zní: “Noste v létě na zádech.” Když je miminko na zádech, lépe se nám dýchá, nezahříváme se tolik ani my ani miminko. Na zádech je miminko v bezpečí, slyší tlukot Vašeho srdce stejně jako na břiše, je s Vámi ve stejném propojení jako na břiše, vnímá Vaše tělesné napětí, Váš pohyb, Vaše prožívání. Učí se vzorce chůze, má větší rozhled a dokonce může vidět ze stejné výšky a perspektivy jako Vy. 

Je sice možné nosit na zádech od narození, ale většina rodičů tak začíná nosit od momentu, kdy miminko již drží hlavičku, tj. cca od druhého měsíce. 

Nejčastější úvazy na záda jsou v našich krajích dvojitý hammock a batoh, plus různé varianty a zakončení. 

Nošení na boku

V letních dnech také můžete vyzkoušet nošení na boku, úvazy na boku jsou opět vzdušnější, většinou jednovrstevné, miminko má v bdělém stavu větší rozhled než v úvazu na břiše.

Pro úvazy na bok je častý ring sling, tj. krátký šátek s našitými kroužky. Rodiče si jej oblíbili pro rychlost a jednoduchost navázání.

Pro někoho je však nevýhodou, že se nosí na jednom rameni, tedy jedná se o jednostrannou zátěž na naše tělo. Pokud ale máte silná záda, určitě toto pro Vás nebude překážkou 🙂

Na bok můžete vázat i s normálním šátkem, na zakončení použijete posuvný nebo ambulantní uzel, který umístíte buď vepředu na svém těle nebo na zádech. 

Nošení na břiše

Nejčastější způsob nošení miminek je nošení na břiše, i když z historického hlediska je to novinka, jak píši výše, od nepaměti se totiž nosilo především na zádech a na boku.
My však chceme miminko vidět, nepotřebujeme neustále vykonávat nějakou činnost.
Je pravdou, že na břiše se vnímáme vzájemně velmi intenzivně. Na druhou stranu létě bývá v nejčastěji používaném kříži s kapsou uvnitř největší vedro. Přesto mnohým rodičům tento úvaz vyhovuje, protože krásně zpevňuje naše záda a dá se opravdu dobře dotáhnout i přes miminko. Můžeme vyzkoušet i vzdušnější úvazy: klokan a dvojitý kříž, na které nám budou stačit i kratší šátky. 

Nošení s výhledem dopředu

Jedná se také o moderní záležitost, kterou mnozí rodiče a děti velmi oceňují. Dnes již najdeme na trhu nosítka, která v této pozici umožňují podsazení nožiček.

Mějme na paměti, že při tomto způsob nošení se neustále miminku věnujeme, hrajeme si s jeho nožičkama a ručičkama, mluvíme spolu a jakmile zjistíme, že je miminko unavené, obrátíme ho čelem k sobě, aby se mohlo schoulit a odpočinout si. 

Protože je tento způsob nošení u mnohých ještě kontroverzním tématem, podrobnější vyjádření najdete v tomto textu https://nosenivsatku.cz/noseni-celem-dopredu/

Nosím správně?

Zopakujme si čtyři pravidla správného úvazu, která mají být ve všech pozicích, na zádech, na boku i na břiše zachována i v létě:

  1. abdukčně–flekční pozice nožiček, tzn. nožičky jsou ohnuté ve vnější rotaci, kolínka jsou mírně výš než zadeček a jsou souměrně
  2. pevnost úvazu, tzn. šátek nahrazuje prozatím nevyvinuté svalstvo miminka, dává dítěti oporu po celé délce zádíček. Miminko nebalancuje, tvoříme s ním pohybovou jednotku. Otestovat si to můžeme tak, že když se předkloníme, děťátko zůstává s námi ve spojení.
  3. tepelné propojení: mezi matkou a dítětem je jen jedna vrstva oblečení, hlavičku chráníme před slunečními paprsky čepičkou, nožičky slabými ponožkami
  4. pohodlí: úvaz musí být pohodlný matce i dítěti.

Shrnutí

I při nošení v létě platí, že hlavně používáme selský rozum. Když je opravdu velké parno a vedro, ukryjeme se s miminkem někam do stínu a nevydáváme se na túry.
Zkoušíme nošení na zádech, na boku. 
Nosíme v tenčích šátcích. Zkoušíme šátky s chladivými příměsemi, hedvábí, bambus a další. Samozřejmě i nosítka můžou být tím pravým pro Vás, na trhu najdete i nosítka s funkčními materiály přes zádíčka dítěte. 

Pro naučení úvazů uvedených v tomto článku se přihlašte na individuální kurz se mnou.

Ať se Vám dobře nosí!

Přeji Vám krásné léto!

Iva Gondeková

Iva Gondeková

Od roku 2012 se profesionálně věnuji poradenství nošení v šátku, jsem trenérkou školy nošení Die Trageschule®

Má čásová osa

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *