Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Můj Blog

Novinky z mého života

Rozhovor pro Maminka.cl

Tento rozhovor s českou majitelkou eshopu se šátky a nosítky v jihoamerickém Chile, Alenou Krupa, vznikl 22.8.2017. Odpovídám na nejčastější otázky rodičů ohledně nošení v šátku tak, jak jsem je prožívala v dobách aktivního nošení svých dětí (ročníky 2009 a 2011).

1. Řekni nám prosím, jak jsi se seznámila s nošením?

V předporodním (alternativním) kurzu v roce 2009. Ihned mi dávalo nošení miminek na těle matky smysl a byla rozhodnutá své dítě nosit.

2. Kdy jsi s nošením začala?

Ve 3 týdnech života prvního dítěte. Zkoušeli jsme navázat s manželem podle videí a fotonávodu, ale nedařilo se, takže nám pomohla zkušená matka, která již své děti nosila a pak už jsme “pilovali” dotahování :-)Nošení mě nadchlo! Ale současně jsem byla konfrontována z obavami kolem nošení! Informace o tom, že nošení prospívá psychomotorickému vývoji dítěte, že podporuje zdravý vývoj jeho páteře a kyčlí, že působí komplexně pozitivně na dítě i na vztah s matkou jsem získala v německé škole nošení Die Trageschule®. Absolvovala jsem tam certifikační kurz i trenérskou licenci, nyní tedy učím vázat do šátku nejen rodiče, ale i odborný personál, jako např. porodní asistentky a zdravotní sestry, aby se nošení stalo přirozenou součástí péče o miminka.

3. V čem nosíš nejraději? (nosítko, šátek, RS, onbuhimo, mei tai …)?

Jednoznačně šátek, protože se nejlépe přizpůsobí mému asymetrickému tělu, mám skoliózu a kratší nohu, a také proto, že žádné nosítko jsem nedotáhla tak pevně a současně rovnoměrně. Navíc se mi šátky líbí a jsou víceúčelové – používala jsem je také jako deku na přikrytí miminka, nebo podložku na sezení, apod. – to s nosítkem není možné.

4. Máš nějakou oblíbenou značku nosítek/šátku?

Neměla jsem oblíbenou značku, každý šátek, který jsem vyzkoušela, měl něco do sebe 🙂 Měla jsem období tenkých i hutných šátků, pak šátků s nejrůznějšími příměsemi, ráda jsem nosila s příměsí lnu nebo konopí, nejčastěji však v klasických, celobavlněných, které vydrží všechno 🙂 Vyzkoušela jsem tuzemské i zahraniční značky. Jen ručně tkané jsem vyzkoušela málo, za mého nejaktivnějšího nosícího období ještě nebyly rozšířené.

5. Stalo se ti někdy, že tvé dítě plakalo, když jsi jej dala do šátku? Co ti pomáhalo?

Ano, uklidnila jsem pohybem, pohupováním, rychlou chůzí. Zpravidla to zabralo, občas mělo dítě jinou potřebu a bylo potřeba odvázat.

6. Nosí také tatínek?

Ano, byl také hned přesvědčen o smyslu nošení. Naučil se šátek vázat velmi rychle, vymýšlel i své postupy 🙂 Nevadil mu ani růžový šátek, ve kterém nosil dcerku 🙂Jen na záda se mu nevázalo dobře, nemá tak ohebné ruce, buď jsem mu tedy dítě na záda navázala sama, nebo nosil i větší děti na břiše.

7. Pomáhá ti nošení v každodenním životě?

Ano. Nesmírně! Mohla jsem s miminkem na zádech v šátku v domácnosti uvařit, uklidit, postarat se o druhé dítě. V šátku jsem dítě uspávala, pak odložila. Venku jsem měla často jedno dítě v šátku, druhé v kočárku.

Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *