ABC nošení

ABDUKČNĚ FLEKČNÍ POZICE NOŽIČEK

Abdukčně-flekční pozice je u novorozenců přirozené přitažení nožiček k tělu vleže na zádíčkách, kolínka jsou výše než zadeček, vytvářejí tak písmeno M. Jinak řečeno, hlavice stehenní kosti tlačí přímo do středu pánevní jamky, a ne do horní nebo zadní části ještě chrupavčitých a měkkých pánevních stěn.

To je nejen ideální orientace kyčelních kloubů, ale navíc při nošení v této pozici dostávají při každém kroku a nebo pohybu dítěte dosud chrupavčité struktury lehké podněty, které podporují prokrvení a tím zdravé dozrávání těchto oblastí.

Při nošení šátek nebo nosítko podporuje nožičky od kolínka ke kolínku. Tlaky na kyčel jsou minimální, protože v této poloze jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu mírně větším než 90° a současně roztažené od sebe cca 40°.

Flexe = ohnutí, zde kyčliček a kolínek

Abdukce = roztažení od těla

AMBULANTNÍ UZEL

Úvaz je zpravidla zakončen uzlem. Ambulantní uzel je plochý, netlačí, v případě potřeby se lehčeji otevírá, je přehledný. U tenčích šátků nepocítíte možná v uzlech takový rozdíl, u silnějších šátků nebo pokud nosíte často, byste mohli ambulantní uzel ocenit 🙂 Další možností zakončení úvazu jsou kroužky, viz heslo níže.

BONDING

Nerušený tělesný kontakt matky a dítěte bezprostředně po porodu. Vzácné období vzájemného poznávání. Novorozenci, kteří leží nazí na matčině těle, se začnou po pár minutách samostatně posunovat směrem k prsu (rooting-reflex) a začnou sát. Zde je zásadní, aby matka a dítě přitom nebyly rušeny, aby nebyly oddělováni kvůli měření a vážení miminka… “Díky intenzivnímu tělesnému kontaktu je vytvoření vzájemného naladění na sebe snazší, vyskytuje se méně potíží z kojením, matky se cítí jistější v péči o své dítě, nepotřebují tolik pomoci doma a přejí si také častěji, mít své malé miminko stále u sebe.”(Evelin Kirkilionis) Na obrázku používá maminka červený Bonding Top.

BONDING TOP

Pomůcka na klokánkování - tunel látky, který spojuje maminku a miminko po porodu. Je určen k ležení nebo k polosedící pozici. K objednání https://eshop.nosenivsatku.cz/https/eshop-nosenivsatku-cz/Bonding-topy-c12-0-1-htm?tab=download

CO-SLEEPING - SPOLEČNÉ SPANÍ

V mnoha zemích světa, např. i v Japonsku, je samozřejmé, rodiče a děti spí dohromady. Společné spaní matky s dítětem ulehčuje kojení. Podmínky při spaní musí být bezpečné. Možností je celá řada - velká rodinná postel, matrace na zemi, apod. Společné spaní přináší dítěti bezpečí, matka má dítě v bezprostřední blízkosti, může ihned reagovat na jeho potřeby. Je důležité, aby rodiče byli nekuřáci.

DVOJČATA

Nosit v obě děti současně si oblíbilo již mnoho matek dvojčátek. Malá miminka do cca 4 měsíců lze pohodlně nosit na břiše - např. v jednom šátku. Existuje ale mnoho dalších způsobů.

DVOJITÝ HAMMOCK - DH

Neboli Double Hammock - druh úvazu na záda - šátek zpevňuje celé tělo nesoucí osoby, přes dítě jsou dvě vrstvy šátku - DH je tedy velmi bezpečný a pevný úvaz. Při nácviku je třeba trochu trpělivosti, výsledkem je úžasné pohodlí pro dítě i pro Vás.

DRUHY MLÁĎAT SAVCŮ PODLE RYCHLOSTI OSAMOSTATNĚNÍ

Běhavci - např. hříbata, slůňata přicházejí na svět jako zmenšeniny svých rodičů. Krátce po porodu mohou svou matku následovat. Srst i smyslové orgány mají dobře vyvinuté, mají stabilní teplotní regulaci. Matčino mléko je nasytí jen na krátkou dobu, potřebují stálou přítomnost matky. V ohrožení, např. když nevidí matku, hlasitě křičí. (Masaracchia, R., Schneider A., Tragekinder, 2009) Hnízdoši - např. koťata, králíčci se rodí bezmocná, holá, oči a uši jsou zavřené, jsou uzpůsobeni na ležení. Vydrží celé hodiny samotní v hnízdě. Velký podíl tuku v matčině mléce zajišťuje nasycení na delší dobu. Při ohrožení hledají hnízdo, ne matku. (Evelin Kirkilionis) Nošenci - lidská, ale i jiná mláďata se rodí jako nošenci. Jsou přizpůsobeni na nošení na těle matky od narození. Jsou po porodu relativně bezmocní, mají úchopový reflex, funkční, ale ještě neúplně vyzrálé smyslové orgány, neschopnost regulovat tělesnou teplotu a mléko, které sytí jen nakrátko, je přizpůsobené na rychlý růst dítěte - toto všechno vyžaduje trvalý kontakt se sytící matkou. Pokud nošenec kontakt se svou matkou ztratí, znamená to pro něj životní ohrožení a volá ji. Existují pasivní nošenci (např. klokani a koaly), které se neúčastní nošení a aktivní nošenci, kteří se nosí držením na srsti matky, opice nebo lidské děti. U člověka se díky vzpřímené chůzi a ztrátě srsti dítě přesunulo na bok. Již novorozenci při zvednutí zaujímají abdukčně-flekční pozici nožiček (viz výše).

ELASTICKÝ ŠÁTEK

Elastický šátek je na rozdíl od pevného šátku pružnější všemi směry, vhodný pro první půlrok života miminka. Může se vázat předvázaně, tj. v kříži s kapsou ven, nebo i v dalších úvazech. Stupeň elastičnosti se u různých výrobců liší, od jemných a tenkých až po téměř pevné. U mě si můžete v kurzu vyzkoušet nebo domů zapůjčit elastický šátek - prosím, kontaktujte mě kdykoli iva.gondekova@gmail.com nebo 737143021. Děkuji, těším se na Vás 🙂

FYZIOLOGICKÁ POZICE MIMINKA V ŠÁTKU

šátek zahaluje u nejmenších miminek celou páteř, obě ramínka i ručičky kolínka výše než zadeček, viz abdukčně-flekční pozice, tvar písmene M ručičky jsou před tělem v blízkosti pusinky úvaz je pevný, při předklonu se dítě neuvolňuje, nevzniká mezera nosič nemusí vyrovnávat svým tělem zátěž nosič i dítě se cítí v úvazu dobře, je jim pohodlný U starších dětí nebo u bdělých miminek, která se v šátku hýbou, nedosáhneme ihned ideální pozice, pak při zklidnění nebo ve spánku podpoříme abdukčně-flekční pozici nožiček, srovnáme ručičky a popř. i dotáhneme šátek. U nejmenších by měl šátek zahalovat jako druhá kůže.

GRAMÁŽ ŠÁTKU

Udává se v g/m², tzn. kolik gramů váží čtvereční metr šátku, u nových šátků se jedná o gramáž před vypráním. Po vyprání se gramáž poněkud zvyšuje. Např. šátky s gramáží 170g/m² jsou mimořádně lehké. Šátek s 290 g/m² je naopak velmi těžký. Současně je dobré vědět, že se jedná jen o orientační číslo, některé tenké šátky mají velkou gramáž a naopak. Ideální tedy je vybírat šátek přímo pohmatem, či ještě lépe zkusit si s vyhlédnutným šátkem navázat miminko a tak zjistit, zda mi vyhovuje 🙂

KLOKÁNKOVÁNÍ

Nerušený tělesný kontakt matky a dítěte používaný jako metoda na neonatologických odděleních. Tělesného kontaktu v prvních měsících života není nikdy dost, především u nedonošených či jinak specifických miminek. Je přirozený a mnohdy má až zázračné účinky, které lze měřit výborným prospíváním a klidem na duši matky i dítěte.

KROUŽKY

Místo uzlu můžeme pro zakončení úvazu použít kroužek. Dva kroužky najdeme je i našité na ring slingu, můžeme je použít i samostatně jako nešitý ring sling. Kroužky se vyrábí ve třech velikostech a pro nošení se používají ty, které jsou z jednoho kusu.

KŘÍŽ S KAPSOU UVNITŘ

Univerzální úvaz pro nošení dětí v šátku, použitelný od narození. Vyhovuje většině rodičů. Nejvhodnější a nejpoužívanější první tři až čtyři měsíce, po té se často začíná vázat na záda, nebo na bok, nebo se nosí v nosítku. Přesto je KsK použitelný po celé nosící období při nemoci, při cestování, apod. viz Fyziologická pozice dítěte při nošení. Tento úvaz naučím rodiče v kurzu nošení během 1,5 až 2h.

kurzy nošení

Vázání šátku se tradičně předávalo z matky na dceru, kvůli historické pauze, období zapomenutí nošení se učíme moderní úvazy nově. Někomu stačí návod podle videa nebo ten obrázkový s koupeným šátkem. Někdo se naučí vázat šátek od kamarádky či sousedky. Také je možno navštívit lokální srazy nosících maminek. Rychlým a efektivním způsobem jak se naučit vázat šátek je navštívit individuální nebo skupinový kurz vázání šátku. Nabídku mých kurzů naleznete zde https://nosenivsatku.cz/individualni-kurz/

NOŠENÍ V NEMOCNICI

Po celém světě se postupně šíří nošení i přímo do nemocnic, na kliniky, kde děti potřebují lékařskou péči. Nosí se děti nedonošené či jinak nemocné. Nosí je rodiče a pokud to není možné, nosí personál - zdravotní sestry. Nošení účinkuje jako terapie.

NOŠENÍ NA ZÁDECH

Nošení na zádech je tradiční způsob, jak mít miminko na těle. Matka má při něm volné ruce i volný prostor před tělem. Nejčastější úvazy jsou batoh a dvojitý hammock.

Abdukčně-flekční pozice – nožičky ve tvaru písmene M
Abdukčně-flekční pozice – nožičky ve tvaru písmene M

Abdukčně-flekční pozice – nožičky ve tvaru písmene M

1

Abdukčně-flekční pozice je u novorozenců přirozené přitažení nožiček k tělu vleže na zádíčkách, kolínka jsou

Přečtěte si více
Ambulantní uzel
Ambulantní uzel

Ambulantní uzel

0

Úvaz je zpravidla zakončen uzlem. Ambulantní uzel je plochý, netlačí, v případě potřeby se lehčeji

Přečtěte si více
Bonding
Bonding

Bonding

0

Nerušený tělesný kontakt matky a dítěte bezprostředně po porodu. Vzácné období vzájemného poznávání. Novorozenci, kteří

Přečtěte si více
CO-Sleeping – společné spaní
CO-Sleeping – společné spaní

CO-Sleeping – společné spaní

0

V mnoha zemích světa, např. i v Japonsku, je samozřejmé, rodiče a děti spí dohromady.

Přečtěte si více
Druhy mláďat savců podle rychlosti osamostatnění
Druhy mláďat savců podle rychlosti osamostatnění

Druhy mláďat savců podle rychlosti osamostatnění

0

Běhavci – např. hříbata, slůňata přicházejí na svět jako zmenšeniny svých rodičů. Krátce po porodu mohou

Přečtěte si více
Dvojčata
Dvojčata

Dvojčata

0

Nosit v obě děti současně si oblíbilo již mnoho matek dvojčátek. Malá miminka do cca

Přečtěte si více
Elastický šátek
Elastický šátek

Elastický šátek

0

Elastický šátek je na rozdíl od pevného šátku pružnější všemi směry, vhodný pro první půlrok

Přečtěte si více
Fyziologická pozice dítěte při nošení
Fyziologická pozice dítěte při nošení

Fyziologická pozice dítěte při nošení

0

šátek zahaluje u nejmenších miminek celou páteř, obě ramínka i ručičkykolínka výše než zadeček, viz

Přečtěte si více
Gramáž šátku
Gramáž šátku

Gramáž šátku

0

Udává se v g/m², tzn. kolik gramů váží čtvereční metr šátku, u nových šátků se jedná

Přečtěte si více
Kožní a tělesný kontakt
Kožní a tělesný kontakt

Kožní a tělesný kontakt

0

“Tělesný kontakt je výživou pro tělo i duši” (Evelin Kirkilionis)Nošení propojuje tělesný kontakt s pohybem, a

Přečtěte si více
Kříž s kapsou uvnitř (KSK)
Kříž s kapsou uvnitř (KSK)

Kříž s kapsou uvnitř (KSK)

0

Univerzální úvaz pro nošení dětí v šátku, použitelný od narození. Vyhovuje většině rodičů. Nejvhodnější a

Přečtěte si více
Kroužky
Kroužky

Kroužky

0

Místo uzlu můžeme pro zakončení úvazu použít  kroužky. Najdeme je našité na ringslingu. 

Přečtěte si více
Látkové pleny
Látkové pleny

Látkové pleny

0

Používáním látkových plen šetříme nejen životní prostředí 😉

Přečtěte si více
Mei Tai
Mei Tai

Mei Tai

0

Tradiční nosítko z Číny se v současné době vyrábí upravené pro dnešní potřeby v mnoha

Přečtěte si více
Nadměrně plačící miminka
Nadměrně plačící miminka

Nadměrně plačící miminka

0

Definice: Nadměrný pláč je pláč, který se objevuje častěji než 3 hodiny denně, víckrát než

Přečtěte si více
Nedonošená miminka
Nedonošená miminka

Nedonošená miminka

0

V šátku tato miminka mohou zažít/prožít prostředí blízké děloze z posledních týdnů a měsíců, o

Přečtěte si více
Nošení
Nošení

Nošení

0

Nošení je základní potřeba dítěte. Nošením komplexně podporuje fyzický i duševní vývoj dítěte. Lidské mládě jako

Přečtěte si více
Nošení na zádech …
Nošení na zádech …

Nošení na zádech …

0

… je teoreticky možné od narození. V praxi se začíná nosit na zádech kolem 4.

Přečtěte si více
Nosítka
Nosítka

Nosítka

0

Rozdělení: celosponková: např. značky Manduca, Kibi, Ergobaby, Ruckeli, Buzzidil a nesčetně mnoho dalších 🙂 mei tai – bederní pás

Přečtěte si více
Nožičky ve tvaru písmene M
Nožičky ve tvaru písmene M

Nožičky ve tvaru písmene M

0

viz abdukčně-flekční pozice

Přečtěte si více
Onbuhimo
Onbuhimo

Onbuhimo

0

Nosítko bez bederního pásu. Původem je to tradiční nosítko z Japonska. Nosí se v něm

Přečtěte si více
Radost
Radost

Radost

0

Nošení má přinášet radost. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě nošení, každá minuta se počítá.

Přečtěte si více
Ring Sling
Ring Sling

Ring Sling

0

je krátký šátek, ca 1,8 -2,2m dlouhý, na jednom konci má přišité dva kroužky. Ideálně

Přečtěte si více
S aneb Nosím správně?
S aneb Nosím správně?

S aneb Nosím správně?

0

Pokud si nejste jisti, pošlete mi foto Vašeho dítěte v šátku nebo v nosítku, společně

Přečtěte si více
Šátek na nošení dětí
Šátek na nošení dětí

Šátek na nošení dětí

0

Šátek je pomůcka k tomu, aby dítě mohlo být nošeno delší dobu na těle matky.

Přečtěte si více
Studie o nošení
Studie o nošení

Studie o nošení

0

Dr. Hilal Kavruk, Vliv nošení kojenců a malých dětí na vývoj vad držení u dětí školního

Přečtěte si více
Tandemové nošení
Tandemové nošení

Tandemové nošení

0

Nošení dvou dětí současně je možné, např. ve dvou šátcích 🙂 

Přečtěte si více
Water sling – šátek do vody
Water sling – šátek do vody

Water sling – šátek do vody

0

Je vhodný na pláž, do bazénu, nebo do sprchy. Materiál neabsorbuje vodu, je rychleschnoucí a

Přečtěte si více
Zázrak
Zázrak

Zázrak

0

Evelin Kirkilionis ve své knize z roku 2013 popisuje nošení, tedy intenzivní tělesný kontakt ve

Přečtěte si více