Neváhejte mne kontaktovat +420 737 143 021
Sledujte mě na sociálních sítích

Blog

Vše o nošení - tipy, rady, inspirace

Nošení pomáhá svalům a vzpřimování

Nošení v šátku či v nosítku navazuje na nošení v děloze: Díky tlaku dělohy si miminko začíná uvědomovat svoje tělo. Dítě díky němu vědomě zažívá uklidňující pohyby. Na vnější tlak reaguje jemňoučkými pohyby, které mu umožňují čím dál lépe “poznávat” sebe sama. Svaly se začínají vyvíjet tři týdny před porodem. Čím déle se miminko v děloze vyvíjí, tím jsou jeho pohyby různorodější. Po porodu se vše mění, působí gravitace. Začíná vývoj směrem k samostatnosti, ke vzpřímené chůzi. Nošení napodobuje pobyt v děloze, působí na miminko komplexně: podporuje pohyb, vzpřímování, reguluje svalový tonus, aktivuje šíjové svalstvo, posiluje svalstvo trupu, středové postavení ramen a kyčlí, podporuje vývoj kyčlí díky trojzvuku flexe, abdukce a vnější rotace, podporuje vývoj chodidla. Novorozenec nemá ještě tak silné svaly, aby se napřímil proti gravitaci nebo aby udržel hlavičku. Úvaz by měl zajistit, aby šátek nahradil chybějící svalový korzet dítěte. Zádíčka musejí být podpírána pruh po pruhu. Dítě se přitom automaticky tiskne na tělo nosícího a cítí jeho teplo a pohyb. Odtlačováním ruhou od hrudníku matky se zase aktivují lopatkové svaly dítěte. A tím se miminko začne opírat. Děti, které jsou nošené, se většinou cítí dobře i v poloze na břiše.
Pro děti jsme my dospělí vzorem. Kvalita vlastního pohybu je branou k vývoji sebevědomí a k vývoji schopnosti regulovat zdraví a moci se pohybovat ve společenských situacích.

Přirozenost je to, co je energeticky nejméně náročné, zároveň vysoce efektivní a navíc krásné, půvabné, oku lahodící. Efektivnost přirozenosti spočívá v tom, že slouží zachování rodu, pokračování života.
Nošení působí na dítě komplexně a přitom jednoduše, v tom je ukryta jeho krása, tichá účinnost a genialita, která je těžko vcelku pochopitelná pro toho, kdo nezažil. Můžeme sledovat oddělené účinky na dozrávání kyčelních kloubů, vývoj páteře, stimulaci symetrie, pozitivní vliv na reflexy a reakce, na emocionální základ pro celý život, vyrovnávání tělesného napětí a tak dále. To hlavní však cítíme srdcem, prožitím, které je nepopsatelné a tolik silné, že způsobuje v mnohých rodičích velké nadšení a u nošení svých miminek zůstali třeba i navzdory odrazování okolí. Přirozenost v knize Miminka v rovnováze:
postavení hlavy v šátku nebo nosítku odpovídá přirozenému držení hlavy dítěte v poloze na bříšku
nošení je přirozené pro pohybový systém
v šátku je přirozené otočení hlavičky o 45°
až do osmého týdne je trup miminka přirozeně zakulacený ke straně, poté se trup rovná a dítě je možné do šátku či nosítka navázat symetricky
přirozené napětí těla rodiče předává impulzy k napřímení také dítěti a dítě na ně reaguje
dítě je v náruči přirozeně v podsazení
nošení aktivuje přirozeně sílu a vytrvalost svalstva dítěte

Co pro Vás znamená přirozenost? Je pro Vás nošení přirozené? Či namáhavé a náročné? Proč?


Mrkněte na mé další články …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *