Vzpřímené nošení od narození

Tento text jsem sepsala kdysi v roce 2012 🙂

Obáváte se vertikálního nošení novorozenců v šátku? Námitka proti může znít např. takto: “Hlavička je velmi těžká v poměru k tělíčku miminka a zákonitě musí tlačit na páteř a tím ji poškozovat.”

Vysvětlení od dr.Evelin Kirkilionis, autorky knihy obr.Ein Baby will getragen sein.jpg:

“Kdo chce přesvědčovat, musí být také sám přesvědčen a k tomu pomáhá každá otázka – a doufám, že také moje odpověď.
Argument, že lidská historie na základě životních potřeb do jisté míry vyžadovala vzpřímené (vertikální) nošení svého potomstva s sebou, nutně mnohé lidi nepřesvědčí (i když se jedná o milióny let), především, když nejsou zvyklí myslet biologicky.

                                                                                                                                                        Páteř jako pružina

 
Hlava nezatěžuje páteř přímo, neboť hlava netlačí kolmo na páteř. Při narození ještě chybí páteři krční lordóza, tedy část esovitého zakulacení páteře, které se stará o to, aby mohla hlavička vzpřímeně balancovat. Tato část se tvoří až před začátkem stádia lezení, tzn. jakmile děti začínají v poloze na bříšku zvedat hlavičku. Vytvoření krční lordózy je závislé na svalové aktivitě ke zvednutí hlavičky. 

Nošené miminko pokládá proto svou hlavičku vždy nakloněnou dopředu na tělo rodičů. (Samozřejmě nesmí dělat rodiče prudké pohyby, které neumí miminko vyrovnat).
Ještě kulatá páteř v hrudní oblasti miminka slouží k tomu, aby váha nikdy nepůsobila kolmo na páteř. Stejně tak to je i u nás dospělých, také my máme tuto kyfózu hrudní páteře. Vždyť esovité zaoblení páteře dospělých má především ten smysl, aby před otřesy chránilo mozek.
Tímto esovitým zaoblením se páteř stává “pružinou tlumící nárazy”, tzn., že miminko, které je neseno, využívá jednak páteř dospělého jako ochranu před nárazy a pokládá si současně hlavičku na hruď maminky, takže jeho páteř není v nebezpečí, navíc ji podporuje ještě kyfotická páteř v horní oblasti. Když je při nošení takto chráněné opřeno, může poté, co je toho schopno, svou hlavičku nadzvednout a trénovat tak svalstvo, které vypracuje krční lordózu mnohem dříve než u miminka, které si toto musí na bříšku vybojovat namáhavěji. Proto zvedají nošené děti hlavičku dříve než nenošené děti.”
2012/9/6 Evelin Kirkilionis, překlad Iva Gondeková

Více zde: https://petergondek.webnode.cz/caste-otazky/