Tradiční nošení na Slovensku

odziecka

Pod Tatrami se ještě v 50.letech 20.století nosily děti v tzv. odziecke. Odziecka - toto slovo označuje tradiční šátek na nošení pod Tatrami 🙂 Jedná se o pruh látky 70cm široký, přes 2m dlouhý, na jedné straně je ukončený již z výroby a druhý konec si matka obroubila širokým pruhem červené látky, zvanou olej. V odziecke se pod Tatrami nosilo aktivně ještě v 50.letech, do založení družstevního zemědělství. Pro milovníky jazyka uvádím, že slovo dítě je "po štrbsky" dzieca a odziecka tedy znamená, že "je postarané o dieťa". Pro zajímavost dítě je ve vedlejší vesnici Šuňava diťa, čteno měkce [ďiťa] a v sousední vesnici Važci, která je opačným směrem dieta s tvrdou výslovností [dyeta]. Děkuji za krásné setkání s touto pamětnicí, paní Erzdiakovou! Vyprávela, jak se nosilo, ukázala mi tehdejší úvazy a hlavne me okouzlila svou vyrovnaností a klidem!

Nošení na oravě

Vyzkoušela jsem si, jak se nosilo na slovenské Oravě - viz fotka s bílým "šátkem". Látka je kvalitou jako pevné prostěradlo, ve tvaru čtverce, přehnutá do trojúhelníku. Asi 30 cm od cípů jsou tkaničky, které se vedou přes ramena dozadu pod zadeček, tam se udělá uzel.  Takto se nosily děti na pole ještě v 70.letech 20.století!  Navázala jsem narychlo a jen na chvilku  - přes ramena velmi pohodlné, jen tkaničky pod zadečkem se mi zdály nejisté. Majitelka mi potvrdila, že takto nosila na pole denně, takže úvaz musel fungovat velmi dobře a bezpečně.

Vyzkoušela jsem si, jak se nosilo na slovenské Oravě – viz fotka s bílým “šátkem”. Látka je kvalitou jako pevné prostěradlo, ve tvaru čtverce, přehnutá do trojúhelníku. Asi 30 cm od cípů jsou tkaničky, které se vedou přes ramena dozadu pod zadeček, tam se udělá uzel.  Takto se nosily děti na pole ještě v 70.letech 20.století! 

Navázala jsem narychlo a jen na chvilku  – přes ramena velmi pohodlné, jen tkaničky pod zadečkem se mi zdály nejisté. Majitelka mi potvrdila,že takto nosila na pole denně, takže úvaz musel fungovat velmi dobře a bezpečně.