Od kdy nosit v šátku

Děťátko se narodí do prostředí, kde je všechno úplně jinak, než zažívalo v bezpečí matčiny dělohy. Volné plutí v plodové vodě, poznávání svého těla v nejrůznějších polohách, stálá teplota, tep matčina srdce, pohyby jejího těla, bezprostřední vnímání jejího jednání, jejích pocitů, hnutí mysli atd. střídá bezmocné, těžké tělíčko, kterému to ještě ztěžuje gravitace, omezený zrak i sluch. Všechno je nové.

Rodiče mají různé představy, jak budou s miminkem po jeho narození fungovat. Tuší sice, že vše může být jinak, než si představují, přesto může dojít k rozčarování či překvapení, že některé věci nefungují, jak očekávali.

„Na péči o dítě neexistuje žádný patent. Každý z rodičů je individualita a také miminko je již od narození osobnost s jedinečným charakterem.“ *

 „Dopřejte si tedy po porodu dostatek klidu, jak nejvíc je to možné. Šestinedělí je vzácné období pro Vás i Vaše dítě, proto zůstaňte s Vaším dítětem v posteli tak dlouho, jak to jde. Hýčkání, spaní, podřimování či jednoduše odpočívání – tato stará tradice se v dnešní době trochu vytratila, přesto je v ní skryta velká moudrost. Je to doba poznávání a zotavování se.

Jen hýčkání

Šestinedělí je chráněný prostor, který patří jen Vám a Vašemu dítěti.  Vytváří se zde silný svazek, který bude základem pro Váš vztah na celý život. Pozorujte své dítě, berte si ho těsně k sobě, vnímejte vůni svého dítěte, pokládejte si jej na holou kůži (kontakt kůže na kůži). Tak se vyvine silný, intuitivní cit k vlastnímu dítěti, který Vám bude sloužit v následujících letech.

Nosit – od kdy?

Najednou přijde okamžik, kdy budete chtít jít na procházku, nebo zvládnout nákup. Pokusíte se spojit všední dnes miminkem. Vynoří se otázka, odkdy mohu vzít své dítě s sebou? Odpověď je jednoduchá. Jakmile se na to cítíte dost silná, můžete použít šátek nebo vhodné nosítko.“ **

Přirozenou mateřskou intuici a tím jistotu, jak pečovat o své dítě, v sobě může objevit každá matka. Mateřská intuice je velice křehká a zranitelná okolními přesvědčeními a názory, proto to možná nepůjde ze dne na den a ani hladce. Pokud jsme dosud tuto v sílu v sobě necítili, může být napojení na ni podobně náročné, jako naučit se cizí jazyk. Po malých krůčcích v nás však může sílit.

Přeji všem čerstvým rodičům mnoho sil, trpělivosti a lásky

 Iva Gondeková

* upravený překlad z knihy Bindung stärkt, str.32

**překlad z knihy Baby in Balance, str. 87

viz Odkazy/literatura